Siirry sisältöön

Heippa! Mistä voi johtua kun seksin jälkeen muut...

ID 282642

Heippa! Mistä voi johtua kun seksin jälkeen muutamaan otteeseen alkanut tulemaan verta alapäästä naisella? Myös kuukautiskierto on mennyt sekaisin, tulee useaan kertaan välivuotoa noin yhden päivän ajan ja sitten loppuu ja alkaa taas yhden päivän vuoto jonkun ajan päästä. Raskaustesti tehty aamuvirtsasta hetki sitten joka oli selvä negatiivinen. E-pillerit käytössä, hetki sitten vaihtui Dizminelle pillereihin, nyt ensimmäinen laatta menossa. Aikaisemmin ollut Daylette pillerit. E-pillerit ollut käytössä jo kaksi vuotta, aina käyttänyt kaksi pillerilaattaa jonka jälkeen antanut menkkojen tulla.

 

 

Asiantuntija vastaa

23.08.2022 klo 10:52 , Väestöliitto

Hei! Sinulla ilmenee samanaikaisesti välivuotoa sekä yhdynnän jälkeistä vuotoa, niin suosittelen olemaan yhteydessä omaan terveysasemaan asian selvittämiseksi sekä poissulkemaan raskauden lisäksi mahdolliset tulehdukset.

Tiputteluvuoto itsessään yhdistelmäehkäisyvalmisteiden käytön alkuvaiheessa/vaihtuessa on tavallista, jonka vuoksi valmistetta tulisikin käyttää muutamia kuukausia ohjeen mukaan, jotta nähdään sopiiko kyseinen valmiste käyttäjälleen. Voi olla että kyseinen valmiste ei jostain syystä sovi sinulle, ja tällöin ammattilaisen kanssa voi miettiä muita vaihtoehtoja eri valmisteiden ja pillerien sisältämien hormonien suhteen.

Aihealueet:  Seksuaalisuus

Oliko tästä sinulle apua?

Saatat olla kiinnostunut myös näistä

Puhutaan hedelmällisyydestä

Tämä verkkokurssi käsittelee ihmisen hedelmällisyyttä ja siihen vaikuttavia tekijöitä. Kurssi on kaikille avoin ja suunnattu 13-19-vuotiaille...

POIKAST | Suuri pornokeskustelu

Poikien Puhelimen Poikast-podcastissa sukelletaan tällä kertaa pornon ihmeelliseen maailmaan. Studiossa vieraana ihastuttava ja asiantunteva...

Tarvitaanko kuukausittaista vuotoa johonkin?

Kuukautisilla ei nykytiedon ja tutkimusten mukaan ole erityistä terveydellistä hyötyä. On henkilöitä, elämäntilanteita ja terveydentiloja...