
Mitä mukaan synnytyssairaalaan?
Äidin on hyvä huomioida sekä omat tarpeensa sairaalassa että vauvan tarpeet kotimatkalla. Vauvan varusteet kotimatkaa varten kannattaa pakata myös valmiiksi ennen synnyttämään lähtöä. Vauva tarvitsee puhtaat pestyt vaatteet, joiden määrä ja laatu vaihtelevat vuodenajan ja kelin mukaan. Useimmat vauvat matkustavat sairaalasta kotiin autolla, joten ulkoilmassa ei viivytä pitkään. Vauvalle pakataan mukaan vastasyntyneelle sopivia vaippoja, aluspaita ja housut, potkupuku tai muu puuvilla-asu, sukat, tarvittaessa villavaatteet sekä haalari ja makuupussi. Päähän laitetaan kesällä puuvillamyssy ja talvella lisäksi villamyssy. Turvaistuin on automatkaa varten välttämätön. Jos kotimatka on lyhyt ja se kuljetaan kävellen, tarvitaan lastenvaunut.
Äidin kannattaa miettiä omaa hyvinvointiaan pakatessaan omia tarvikkeitaan. Mukaan tulee ottaa mahdollinen äitiyskortti ja sokerinseurantakortti(ellei ole sähköinen), mahdollinen sairaalan esitietolomake, jollei sitä ole toimitettu sairaalaan jo aikaisemmin, omat henkilökohtaiset hygieniatarvikkeet, terveyssiteitä unohtamatta. Korvatulpatkin saattavat olla tarpeen lapsivuodeosastolla. Myös imetysliivit ja liivinsuojukset on hyvä varata mukaan. Omat lääkkeet tulee ottaa mukaan, kipulääkkeitä saa tarvittaessa sairaalasta. Halutessaan voi ottaa mukaan sekä oman yöpaidan ja aamutakin sekä –tossut. Puhdas vaihtovaatekerta on mukava pukea päälle kotiin lähtiessä. Sairaalasta löytyy kuitenkin siellä vietetylle ajalle esimerkiksi jälkivuotoa varten siteitä ja äidille sairaalavaatteita sekä aamutakkeja.
Synnytyksen edistymistä odotellessa äidillä on hyvä olla mukana viihdyttävä kirja, lehti, musiikkia tai vaikkapa rentoutus-CD. Jotkut ottavat mukaan pelikortit tai muun matkakokoisen pelin kumppanin kanssa pelattavaksi. Pientä purtavaa voisi myös olla mukana, varsinkin jos synnytys käynnistyy ilta- tai yöaikaan. Tällöin sairaalan kanttiinit ovat kiinni. Muista myös kännykkä ja kamera vauvakuvien ikuistamiseen. Oma puhelimenlaturi on hyvä olla mukana. Myös lompakko ja pieni määrä käteistä on hyvä olla mukana.
Kumppani tuo yleensä mielellään unohtuneet tavarat, mutta äidin mieli on ennen synnytystä tyynempi, kun kassi odottaa ovenpielessä valmiina.
Julkaistu 30.10.2018
Päivitetty 26.7.2022